İTÜ 250. Yıl Külliyatı
Bu topluluk için Kalıcı Uri
İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 250. yılı kapsamında yapılan çalışmaları içerir.
Gözat
Yazar "Barutçu, Burak" ile İTÜ 250. Yıl Külliyatı'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeBurhaneddin Sezerar (1886-1953)(İTÜ Yayınevi, 2023) Vural, Hande ; Barutçu, Burak ; İTÜ YayıneviBurhaneddin Sezerar, Türkiye’nin elektrifikasyonunda birçok projede yer almış, birçok şehrin elektriklendirilmesinde önemli roller üstlenmiştir. 1913 senesinde Mühendis Mekteb-i Âlisi’nde elektrik muallimliği görevi ne başlamış ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin açılması ile Kuvvetli Akım (Elektrik) Kolu Elektroteknik ve Elektrik Ölçmesi Kürsüsü başkanlığı yapmıştır. Burhaneddin Sezerar Mühendis Mekteb-i Âlisi’nde vermiş olduğu derslerin yanı sıra Darülfünun’da ve Sanâyi Mektebi’nde muallimlik görevleri ile Evkaf Vekaleti elektrik mühendisliği, tenvirat ve tramvay mühendisliklerinde de bulunmuştur. Burhaneddin Sezerar’ın hayatında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250 yıllık geçmişinde 40 senelik bir emek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılında ise elektriğe kavuşturulan şehirler, fabrikalar ve mekânlar vardır. Bu eserde “Elektrikçiler”in Burhan Hocası’nın hayatı ve eserleri sizlere sunulmuştur.
-
ÖgeHalûk Perk Araştırma Merkezi Koleksiyonundaki belge ve görsellerle İstanbul Teknik Üniversitesi tarihçesi(İTÜ Yayınevi, 2023) Barutçu, Burak ; Perk, Halûk ; İTÜ YayıneviBu eserde, 1735’te kurulan Humbaracı Ocağı’nın kuruluşuyla başlayıp 1944’te İstanbul Teknik Üniversitesi’nin akademiye dönüşmesiyle devam eden mühendislik eğitimi hikâyemizin, bilhassa mühendislik eğitiminde sivilleşmenin başladığı ikinci yarısını yani 1884’de Hendese-i Mülkiye Mektebi’nin kuruluşundan bugüne gelen serüveni sizlere Haluk Perk Koleksiyonu’nda bulunan belge ve görsellerle takdim etmeye çalıştık. Elinizdeki eserde sırasıyla, Hendese-i Mülkiye Mektebi, Mühendis Mekteb-i Âlisi, Yüksek Mühendis Mektebi, Posta Telgraf ve Telefon Mekteb-i Âlisi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Okulu dönemlerine ait belge ve görselleri inceleme imkânı bulacaksınız.
-
ÖgeMehmed Refik Fenmen(İTÜ Yayınevi, 2023) Vural, Hande ; Barutçu, Burak ; Çökelez, Aytekin ; İTÜ Yayıneviİstanbul Teknik Üniversitesi, öncelikli olarak askeri amaçlı kurulsa da bir süre sonra askeri ve sivil olmak üzere iki kola ayrılmıştır. 19. yüzyılın ilk yarısının sonlarına doğru, Hendese-i Mülkiye Mektebi’nin ismi değiştirilerek Mühendis Mekteb-i Âlisi olmuş ve yeni binasına taşınmıştır. Bu gelişmeler olurken, okulun ilk sivil müdürü olan Mehmed Refik Fenmen, getirdiği büyük yeniliklerle hem okula ve hem de ülkemizdeki mühendislik eğitimine yön vermektedir. Mehmed Refik Fenmen, eğitimciliğinin yanında Türkiye’nin sanayileşmesi ve elektrifikasyonu alanında birçok devlet bürosunda görev yaparak ülkenin gelişmesinde önemli roller üstlenmiştir. Bu çalışmayla amaçlanan; Mehmed Refik Fenmen’in biyografisinin, Mühendis Mekteb-i Âlisi’nde gerçekleştirdiği çalışmaların ve eğitimci kişiliğinin daha kapsamlı şekilde sunularak, diğer eserlerinin eksiksiz ve detaylı bir incelemesinin yapılmasıdır.
-
ÖgeMühendishâne’lerden Yüksek Mühendis Mektebi’ne okul yönetimi : başhocalar ve müdürler(İTÜ Yayınevi, 2023) Aysal Cin, U. Duygu ; Barutçu, Burak ; İTÜ YayıneviKülliyat içerisinde yer alan bu eser, 250 yıllık İstanbul Teknik Üniversitesi tarihindeki mektep yöneticilerine odaklanmaktadır. Mühendishânelerin kuruluşu ile başlayan, Hendese-i Mülkiye ve sonrasında Mühendis Mekteb-i Âlîsi ve Yüksek Mühendis Mektebi ile devam eden İTÜ tarihinin baş aktörleri; zaman içerisinde başhocalıktan müdür ve rektörlüğe, farklı isimler ile anılan birbirinden değerli mektep yöneticileri olmuşlardır. Bu eserde, 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yarısına hem Osmanlı Devleti hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin içinde bulunduğu zor koşullarda, yetiştirdiği mimar ve mühendisler ile ülkenin imarı, kalkınması, teknolojik, bilimsel ve sanatsal gelişmesi için umut olmaya devam eden bu mekteplerin idarecileri ele alınmıştır. Elinizde tuttuğunuz bu eserde yer alan mühendislik ve mimarlık neferlerinin yaşam hikayelerinin bizi ziyadesiyle gururlandırdığını ifade etmek isterim. Birbirinden değerli bu kişiler, mektepleri için idareci olarak uğraş vermişler, ülkelerinin iktisadi ve teknolojik kalkınması için bakanlıktan müsteşarlığa ve imar müdürlüğüne, bürokrasinin en önemli vazifelerinde bulunmuşlar ve bilim insanı olarak birçok önemli esere ve projeye imza atmışlardır.