Diploma/ Ödül/ Nişan
Bu koleksiyon için kalıcı URI
Gözat
Konu "badges" ile Diploma/ Ödül/ Nişan'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
Ögeİtalyan Cumhuriyeti tarafından Mustafa İnan'a verilen "Grande Ufficiale" nişanı ve beratı( 1957-11-05) Gronchi, Giovanni ; Mustafa İnan Kütüphanesiİnan'a İtalyan Cumhuriyeti tarafından "Grande Ufficiale" unvanı ve nişanı layık görülüyor. Bu unvan ve nişan yöneticilik alanında başarılı isimlere takdim edilen bir payedir. Tam adıyla "Grande Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana" olan unvan, İtalya devlet nişanları içinde 2. sınıf devlet nişanı olarak geçmektedir. 2001 yılına kadar devam eden mevcut tasarım, 2001 yılından sonra bazı değişikliklere uğramıştır. İlk fotoğraflarda İnan'a takdim edilen nişan, şerit ve rozetler görülüyor. Orijinal kutusunda muhafaza edilen nişan ve rozetlerin her biri, katılım ortamına uygun olarak takılmaktadır. Üzerinde kurdele olan madalyon boyuna takılmakta, broş ise sol göğüse sabitlenmektedir. Kutunun içinde ve broşun arkasında imalatçının ismi olarak E. Gardino Succ. Cravanzola yazmaktadır. Devam eden belgelerde yine aynı unvan ile ilgili İnan'a takdim edilen bir berat yer almaktadır. Buradaki belge orijinalinin suretidir. Orijinal belge çerçeveli olduğundan taranmamıştır. Beratın üzerinde dönemin İtalya cumhurbaşkanı Giovanni Gronchi'nin ismi de görülüyor. İtalyan Cumhuriyeti amblemli zarfın içinde yer alan bir mektup ile unvanın İnan'a layık görüldüğü ayrıca bildiriliyor. En sonda yer alan küçük not kağıdı ise, İnan'ın ödülü aldığı gün yapmış olduğu İtalyanca teşekkür konuşmasıdır. İnan'ın İtalyancası olmadığından, notta yazanları, babası uzun yıllar İtalya'da Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapmış olan ve İnan'ların aile dostu olan Sn. Neti (asıl ismi Nuhbe) Davaz hazırlamış ve doğru telaffuzu için de İnan'a yardım etmiştir. İnan da ağdalı ve diplomatik dille yazılmış notu ezberlemiş ve konuşmasını ezberden yapmıştır. Notta "Muhterem Başkonsolos! Benim mütevazi şahsıma ve bundan öte ülkeme göstermiş olduğu yüksek önemden dolayı sayın Ekselansları İtalyan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına en derin şükran hislerimi kabul ediniz ve iletiniz" yazmaktadır. Konuşması sonrası yanına gelen ve kendisi ile İtalyanca konuşmaya çalışan katılımcılar ise beklendiği üzere İnan'dan tek bir cümle dahi duyamazlar.
-
ÖgeMustafa İnan'ın ETH G.E.P. rozeti( 0000) Bilinmiyor ; Mustafa İnan Kütüphanesiİnan'ın üzerinde ETH GEP yazan rozeti. ETH, Eidgenössische Technische Hochschule'nin kısaltılmış halidir. GEP ise Türkçesi ile İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) Mezunlar Birliği'nin Almanca kısaltılmış hâlidir. ETH'den mezun olan İnan, G.E.P. üyesi olmakla kalmamış, bir dönem Türkiye temsilciliği görevini de yürütmüştür. Temsilcilik görevi ile ilgili yazışmalar için bkz. "Werner Jegher ile Mustafa İnan arasında yazışma ve bazı dokümanlar". Rozetin arkasında iki yerde bulunan 925 damgası, rozetin gümüş olduğunu işaret ediyor olabilir. Yine aynı yerde Huguenin Locle damgası görülüyor. Bu damga, İnan'ın ETH'deki doktora hocası olan Mirko Roš'un İnan'a hediye ettiği bronz plakette de görülmektedir. Bu plaket için bkz. "Prof. Dr. Mirko Roš'un İnan'a gönderdiği plaket ve mektup". Huguenin Le Locle; madalya, plaket, plaka, rozet gibi ürünler üreten İsviçre menşeli bir imalatçının ismidir.
-
ÖgeMustafa İnan'ın Innsbruck'da katıldığı kongreye ait bir rozet ve sunulan yemek menüsü ile resepsiyon daveti( 1949-08-29) Bilinmiyor ; Mustafa İnan Kütüphanesiİnan'ın Innsbruck'da katıldığı 2. Avusturyalı Matematikçiler Kongresi'ne ait bir rozet. Diğer görüntülerde Terrassen Hotel'de sunulan yemek menüsü ve aynı kongre için verilen resepsiyonun davetiyesi bulunuyor. İnan yemek menüsünün yanına bazı isimleri not etmiş.
-
ÖgeMustafa İnan'ın Münih'te katıldığı kongreden bir rozet( 1964) Bilinmiyor ; Mustafa İnan Kütüphanesiİnan'ın Münih'te katıldığı 11th International Congress of Applied Mechanics'ten bir rozet