İşletme Lisansüstü Programı - Yüksek Lİsans
Bu koleksiyon için kalıcı URI
Gözat
Konu "Altın borsaları" ile İşletme Lisansüstü Programı - Yüksek Lİsans'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeTürkiye'de Altın Borsası(Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1998) Keskin, Orhan ; Bolak, Mehmet ; 72139 ; İşletme ; ManagementSoy bir maden olan altın, gerek kimyasal özellikleri gerekse de diğer özellikleri (az bulunuşu, inelastik arz yapısı, rezerv aracı olması vb.) sayesinde en eski medeniyetlerden günümüze önemim hep korumuştur. Sahip olana tarih boyunca gerek siyasi gerekse de ekonomik güç ve prestij kazandırmıştır. Perslerin altın parası darik (daric), Bizanslıların iyi altından basılmış parası bezant, ispanyolların yeni dünya Amerika'dan getirdikleri altın varlığı bu milletler için bir siyasi ve ekonomik güç unsuru olmuştur. I. Dünya Savaşına kadar altın standardına dayanan dünya para sistemleri, savaş sonrası dağınık bir durum arzetmiş ve nihayetinde, daha II. Dünya Savaşı resmen sona ermeden 44 ülkenin katılımıyla oluşturulan Bretton Woods sistemiyle yeniden bir altın standardı oluşturulmuştu. Bu sistemde, anlaşmaya taraf olan ülkelerin milli paralan ABD dolarına bağlanırken, ABD doları da 1 ons altın = 35 dolar olarak altına bağlandı. Ayrıca, altının ABD içinde alım-satımı, stoklanması da yasaklandı. Ancak, bu sistem umulduğu gibi yürümedi. ABD'nin 1950'li yılların sonlarından itibaren devamlı ve büyük oranda dış açık vermesi özellikle Londra altın piyasasında altına hücum, dolardan kaçış yaşanmasına neden oldu. Nihayetinde bu sistem fazla yürümedi ve 1973 yılında fiilen sona erdirilerek altın standardı terk edildi ve dünya üzerinde altın ticareti tamamen serbest hale geldi. 1 968 yılında oluşturulan Zürih altın borsası ile Londra altın borsası, spot altın işlemlerinin gerçekleştiği iki önemli merkez halini aldı. Dünya vadeli altın işlemlerinin merkezi New York COMEX'tir. Bu piyasada altın türevli pek çok mali araç alternatif yatırım aracı olarak yatırımcıların ve spekülatörlerin hizmetine sunulmuştur. Bu piyasalardaki işlemler kısa zamanda tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır. Türkiye'de de altın üzerindeki kısıtlamalar 1980 yılma kadar sürmüştür. Ancak, 80'li yıllarda uygulanan liberalleşme politikaları sayesinde sermaye piyasalarında serbestleşme çalışmaları hız kazanmıştır. Altın piyasaları da bundan payım almıştır. İlk olarak uygulanan "Türk Lirası Karşılığı Altın Piyasası" bekleneni vermekten uzaktı. Ancak, 1989 yılında uygulanmaya konulan "Döviz Karşılığı Altın Piyasası" sayesinde Türk altın sektörü büyük bir atılım içine girdi. Ancak, çalışmalar bununla da sınırlı kalmayıp İstanbul Altın Borsası bünyesinde ilk olarak 26 Temmuz 1995 'de Spot işlemler Piyasası ve daha sonra 15 Ağustos 1997 'de Vadeli işlemler ve Opsiyon Piyasası resmen faaliyete geçirilerek mevcut altın skoklarının -ki yaklaşık 3500-4000 ton civarında olduğu tahmin ediliyor- ve altın madenciliği sayesinde de mevcut yeraltı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, sektörün finansal sorunlarına çözüm getirilmesi, yatırımcılara ve spekülatörlere altın ve altın türevli alternatif mali araçlar sunulması ve İstanbul'un bir finans merkezi haline getirilmesi hedeflenmiştir.