Son yıllarda ekmek yapma makineleri, hijyenik ve sağlıklı ekmek yapımına olanak vermesinin yanında kullanıcının tercihlerine göre zeytinli, kepekli vb. karışımlı ekmek hazırlama seçeneklerine sahip olmaları nedeni ile tercih edilmektedir. Küçük mutfaklı evlerde, küçük ev aletlerini yerleştirmek en büyük problemlerin başında gelmektedir. Ekmek yapma makineleri da pişirdikleri ekmeğe oranla büyük hacme sahip (Örnek bir makine boyutu: 632x296x358 [mm] GxDxY) makinelerdir. Dolayısı ile pişirildiğinde çıkarılması ve daha sonrasında saklanması pratik ev aletleri değildirler. Çoğu kullanıcı bu nedenle ekmek yapma makinesi satın almaktan uzak durmaktadır. Bu çalışma ile solo ekmek yapma makinelerinin fırın içerisine adaptasyonu çalışılarak, fırın ürünlerinin fonksiyonelliğinin arttırılmasının yanı sıra, çalışma ile ekmek yapma makinelerinin, ekmeğin piştiği tava grubu hariç, tüm komponentleri fırın içerisine sabit bir şekilde gizlenerek, kullanıcı ekmek yapmak istediği zaman ekmek tavasını fırın içerisinde özel olarak hazırlanmış konuma getirerek ekmek pişirme işlemini gerçekleştirmesi sağlanır. Kullanıcı ekmek pişirmek için ekmek yapma makinesi yerine sadece ekmek tavası grubunu saklar. Ekmek yapma makinesinin fırına adaptasyonu ile ekmek pişirme işlemi çok daha ergonomik hale gelmiş, kullanıcı gereksiz hacimlere mutfağında yer ayırmak durumunda bırakılmamıştır.