FBE- Endüstri Mühendisliği Lisansüstü Programı - Yüksek Lisans
Bu koleksiyon için kalıcı URI
Gözat
Konu "5S" ile FBE- Endüstri Mühendisliği Lisansüstü Programı - Yüksek Lisans'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeHastanelerde Yalın Yönetim Sistemleri(Fen Bilimleri Enstitüsü, 2009-07-03) Aytaç, Zeynep ; Durmuşoğlu, M. Bülent ; Endüstri Mühendisliği ; Industrial EngineeringBu çalışmada hastanelerde yalın üretim araçları kullanılarak sistem performansının iyileştirilebileceği vurgulanmıştır. İsrafları kolayca görmemizi sağlayan değer akışı haritalandırma, işlemlerin her zaman ve herkes tarafından aynı şekilde yapılmasını sağlayan iş standartlaştırma, çalışma ortamlarının düzenlenmesi yaklaşımı olan 5S ve hizmetin ve malzemelerin müşteri talebine uygun olarak çekilmesini sağlayan kanban sistemleri incelenmiştir. Özel bir hastanede dahiliye hastalarının sistem içindeki akışı değer haritasına aktarılmış, darboğazlar ve israf kaynakları belirlenerek önlemler alınmış ve gelecek durum haritası çizilerek bu hedefe ulaşmak için kaizen faaliyetleri planlanmıştır. Kaizen faaliyetleri çerçevesinde hastaların günlük çalışma süresi içinde düzgün dağılımını sağlamak için randevu sistemi kurulmuştur. Hasta ile ilgili bilgilerin kolay ve eksiksiz bir biçimde saklanmasını ve hasta ile ilgili bölümler arası iletişimi sağlayan hastane otomasyon sistemi kurulmuştur. Laboratuarda 5S uygulanarak aramalardan kaynaklanan israfların yok edilmesi hedeflenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu sunulan önerilerin uygulanması ile hastaların toplam sistemde kalış sürelerinin büyük ölçüde azaldığı görülmüştür.