Mimarlık Fakültesi
Bu topluluk için Kalıcı Uri
Gözat
Sustainable Development Goal "none" ile Mimarlık Fakültesi'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeMimarlık Öğrencileri Ulusal Kuşadası Yaz Okulu’22 : Mimarlık Öğrencileri Ulusal Kuşadası Yaz Okulu Kitapçığı ’22(İTÜ Yayınevi, 2023) Mimarlık ; Turgut, Esra ; Hasgül, Esin ; İlter, Tolga A. ; Mimarlar Odası İzmir Şubesi ; Mimarlık Vakfı ; TMMOB Mimarlar Odası Kuşadası Temsilciliği“ULUSAL KUŞADASI YAZ OKULU” etkinliği Kuşadası yerelinde belirlenen üç çalışma alanında; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden akademisyenlerin yürütücülüğünde, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 22 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanımız İlker Kahraman’la yaz okulu fikrine adım attığımızdaki umut, emek ve heyecanın; katkı sağlayan yürütücüler ve öğrencilerimiz, yerel yönetimimiz, yerel dernek, muhtarlarımız ve gönüllülerimizle birlikte giderek büyüyerek ilerlediğini görmek hepimizi çok sevindirdi. Çok keyifli bir üretim süreci yaşadık. Özverili, çalışkan, uyum içinde herkese örnek olabilecek nitelikte bir iş birliği sergileyen çalışma gerçekleştirdik. Mimarlar Odası olarak amacımız; doğal ve kültürel değerleriyle özel Kuşadası ilçemizde bugüne değin süren plansız yapılaşma pratiğinin getirdiği olumsuz sonuçlarından ders çıkarabilmek, tarihi kültürel miras değerlerimiz ve modern dönem özgün örneklerinin geleceğe taşınmasında Kuşadası kimliğini de irdeleyerek ortaya koymak ve çözüm üretmek, yeni yapı üretiminde ve iyileştirmede tasarım rehberi oluşturmak için adım atmaktır.
-
ÖgeMimarlık ve Yangın Sempozyumu Bildiri Kitabı, 4-5 Mayıs 2023, İTÜ Taşkışla(İTÜ Yayınevi, 2023) Mimarlık Fakültesi ; Serteser, Nuri ; Beşiroğlu, ŞafakBinaları tasarlayan bizlerin, belki de çoğunlukla gözden kaçırdığı önemli bir faktör var: yangın. Çoğunlukla binaları estetik ihtiyaçlardan vazgeçmeden insan konforunu üst seviyede gerçekleştirecek özelliklerde tasarlamayı iş edinirken, belki başımıza gelme ihtimali düşük olduğunu düşündüğümüz yangın emniyeti ile ilgili konuları ihmal edebiliyoruz. Hatta bunun çoğu zaman bir mimarın işi olmadığını düşünüyoruz. Yasal zorunluluklar olmasa, yangın emniyeti ile ilgili işler asla tasarımımızın bir parçası bile olmayacak. Oysa İBB İtfaiye istatistikleri bunlardan başka veriler ortaya koyuyor. 2022 yılı OcakEkim döneminde gerçekleşen 121.259 itfai olayın 18.925’i direkt yangınla ilgilidir. Aynı istatistiklere göre 2021 yılında gerçekleşen 11.463 yapısal yangının 6.340’ının sadece konutlarda meydana geldiği belirtilmektedir. Bu rakamlar başta içinde yaşadığımız binaları tasarlayan meslek insanları olarak mimarlara, sonra malzeme üreticilerine, ithalatçılarına ve uygulamacılara bu konuda sorumluluklarımızın bulunduğunu ve bu sorumlulukların ihmal edilemez olduğunu ifade etmektedir. Kuşkusuz sadece bizlerin değil, bu binalarda yaşayan insanların da yaşam alanları ile ilgili yangın emniyetiyle ilgili risklerin farkında olmaları da ayrıca büyük önem taşımaktadır.