Kırgızistan Başkenti Bişkek: Sovyet Ve Post-sovyet Dönemlerinde Konut Mimarisi

thumbnail.default.alt
Tarih
2014-03-28
Yazarlar
Bosterieva, Salia
Süreli Yayın başlığı
Süreli Yayın ISSN
Cilt Başlığı
Yayınevi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Institute of Science and Technology
Özet
Bu çalışmada, Kırgızistan başkenti konut mimarisi analiz edilerek, Sovyet ve Post—Sovyet dönemleri arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Bu çalışma, bu toprakta yaşayanların tarih boyunca barınma alışkanlıklarını ne şekilde değiştiğini göstermektedir. Çağdaş Bişkek çeşitli ancak kaotik gelişen konut mimarisini sergilemektedir. Yeni konutlar daha konforlu olmakla beraber daha pahalıdır. Bişkek’te yaşayanların konut tercihlerini öğrenmek amacıyla anket çalışması gerçekleştirildi. Sonuçlara göre, Bişkek sakinlerinin bir kısmı Sovyet dönemi konutlarında yaşamayı sever, durumlarından memnunlar. Ancak, çoğunluk bir an önce yeni konutlara ya da şehir dışına dağ eteklerinde müstakil eve taşınmak için para biriktirdiklerini bildirdiler. Çalışmada, Bişkek’teki konut geçmişini ve güncel durumunu daha iyi anlatabilmek ve aradaki farkı gösterebilmek amacıyla Sovyet ve Post-Sovyet dönemlerinden örnekler üzerinde karşılaştırma sunulmaktadır. Karşılaştırma, incelenen örneklerin döneme ait avantaj ve dezavantajlarının altını çizerek, temel konut mimarisini oluşturan değerler üzerinden yapılmaktadır. Araştırılan örnekler ile ilgili bilgi, mimarları ile birebir görüşmeler, alan değerlendirmesi, fotoğraflanması, Devlet arşiv ve Ulusal kütüphanelerde kaynak araştırması sonucu elde edildi.
In this study housing architecture of Kyrgyzstan’s capital city is analyzed and compared in two different periods: Soviet and Post-Soviet. The study will lead you through changes Bishkek went through; the way history has affected housing habits of its citizens. In contrast to Soviet Frunze, contemporary Bishkek offers chaotically built but diverse housing – apartments of better comfort and higher value. In order to understand housing preferences of the citizens, a survey was conducted among the residents of Bishkek. The results of the survey showed that there were people who enjoyed living in Soviet apartments; however, the majority were planning to move into new apartments as soon as they could afford it. To give a better picture of how housing sector was and how it currently is in Bishkek, the study provides samples of both Soviet and Post-Soviet periods comparing them according to general housing architecture criteria, underlining pros and cons specific to each period. Information about the investigated objects was collected from the interviews with the architects of the projects, site investigation, photograph and literature collection at national archive and state libraries. Gathered information is analyzed and presented in graphical and written form.
Açıklama
Tez (Yüksek Lisans) -- İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 2014
Thesis (M.Sc.) -- İstanbul Technical University, Institute of Science and Technology, 2014
Anahtar kelimeler
Sovyet mimarisi, Post-Sovyet mimarisi, konut, Kırgızistan mimarisi, Sovyet mimarisi, Post-Sovyet mimarisi, konut, Kırgızistan mimarisi
Alıntı