Adams Chassıs Programı İle Suv Araç Modellenmesi Ve Eş Zamanlı Simülasyon Yardımı İle Aktif Güvenlik Sistemleri Tasarımı

thumbnail.default.alt
Tarih
2010-03-05
Yazarlar
Uyanık, Mehmet Eren
Süreli Yayın başlığı
Süreli Yayın ISSN
Cilt Başlığı
Yayınevi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Institute of Science and Technology
Özet
Bu yüksek lisans çalısmasında döngüde yazılım kullanımı yapılmıs ve bu is için ADAMS ve SIMULINK programları es zamanlı olarak kullanılmıstır. Tezin amacı öncelikle günümüzde kullanımı iyice yaygınlasmıs olan aktif güvenlik sistemlerine genel bir bakıs ve sonrasında seçilen bir araç için ideal sistemlerin olusturulmasıdır. Sonuçlar incelendiginde görülmektedir ki, iyi yapılandırıldıgında en iyi sonucu veren aktif güvelik sistemi, aktif devrilme kontrolü ile aktif arka aks yönlendirme kontrollerinin birlestirilmesi ile elde edilmektedir. Aktif arka aks yönlendirme kontrolünün, ESC ye göre avantajları, aracı yavaslatmaya gerek kalmadan manevra kabiliyetini arttırması ve devreye girdiginde sürücüye rahatsızlık vermemesidir.
In this study, an overview of todays active safety systems is given and an ideal active safety system for a chosen variant is developed. Software in the loop approach has been used to develop the active safety system with the help of softwares; MATLAB and ADAMS CHASSIS for cosimulation. The simulation results show that, usage of rear active steering system along with RSC is the best choice for SUV vehicles with a twist beam rear suspension. The advantage of active rear steering compared to ESC is the smoothness of the interventions and the ability to direct the vehicle to desired path without slowing it down.
Açıklama
Tez (Yüksek Lisans) -- İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 2010
Thesis (M.Sc.) -- İstanbul Technical University, Institute of Science and Technology, 2010
Anahtar kelimeler
güvenlik sistemleri, ESC, RSC, Aktif arka aks yönlendirme, Active safety systems, ESC, RSC, Active rear steering
Alıntı