Fotoğraflar
Bu koleksiyon için kalıcı URI
Gözat
Yazar "Beyazıt, Ekrem" ile Fotoğraflar'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeEkrem Beyazıt'ın Jale İnan'a gönderdiği fotoğraflar( 0000) Beyazıt, Ekrem ; Mustafa İnan KütüphanesiEkrem Beyazıt'ın, Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'a katkı olması maksadıyla Mustafa İnan'ın ölümünün ardından Jale İnan'a gönderdiği çeşitli fotoğraflar. Beyazıt'ın göndermiş olduğu mektup için ayrıca bkz. "Gelen mektuplar". Ekrem Beyazıt, Mustafa İnan'ın hem çocukluk arkadaşı hem de Adana Lisesi'nden arkadaşıdır. İnan, Beyazıt'tan bir sınıf altta okumaktadır. Beraber bulundukları izcilik günleri ve gezintilerden başkta fotoğraflar arasında İnan'ın Ekrem Beyazıt'a imzalı olarak gönderdiği fotoğraflar da yer almaktadır. Arkasında Türkiye haritası olan fotoğrafta İnan ayakta en sağda, Ekrem Beyazıt ise sıraya oturanlardan soldan üçüncü kişidir. Aynı fotoğrafta ayakta soldan üçüncü isim ise Seniha Müritoğlu. Diğer fotoğraflarda da; tren camında sancağı tutan, su kenarında eğilip su içen kişi yine Ekrem Beyazıt'tır. Fotoğrafların arkasında notlar da yer almaktadır.
-
ÖgeMustafa İnan'a gönderilmiş E. Kerim imzalı fotoğraflar( 1930-12-28) Beyazıt, Ekrem ; Mustafa İnan KütüphanesiFarklı tarihlerde E. Kerim imzası ile İnan'a gönderilen fotoğraflar. Fotoğraflarda görülen isim Ekrem Beyazıt'tır. Beyazıt'ın "Kerim" diye ikinci bir ismi olup olmadığı bilinmemektedir; ancak İnan'ın Beyazıt'a hitaben göndermiş olduğu bir fotoğrafta, tam olarak okunamamakla birlikte "Ekrem Kerim'e" şeklinde bir not düştüğü görülmektedir. Bu fotoğraf için Bkz. "Ekrem Beyazıt'ın Jale İnan'a gönderdiği fotoğraflar". 28.12.1930 tarihli ilk fotoğraf, İnan'ın lise öğrencisi olduğu bir tarihi işaret ediyor. Fotoğrafta Beyazıt, oturanlardan soldan ikinci. Ayakta soldan altıncı kişinin hemen altında, başka fotoğraflarda "A. Rasim" veya "Rasim" imzasını gördüğümüz kişi var. Bu kişi Rasim Dölek'tir. Aynı şekilde 28.01.1931 tarihli ikinci fotoğrafta da oturanlardan sağdan ikinci kişi Rasim Dölek. Beyazıt ise ayakta soldan ikinci. Bu fotoğraflarda İnan yoktur. Her iki fotoğraf da Adana'da çekilmiş olmalı. Beyazıt'ın diğer fotoğrafları da hatıra olması amacıyla gönderilmiş. Arkasına eski Türkçe ile not düşülen fotoğrafta "Mustafacığıma, askerlik hatırası, darısı sana yavrum" yazıyor. Diğer E. Kerim imzalı fotoğrafın üzerindeki tarih okunamamıştır. Ekrem Beyazıt, İnan'ın çocukluktan ve aynı zamanda Adana Lisesi'nden arkadaşıdır. Lisede İnan'dan bir üst sınıfta okumaktadır.