Askerî kamptan fotoğraflar
Askerî kamptan fotoğraflar
dc.contributor.author | Bilinmiyor | |
dc.contributor.department | Mustafa İnan Kütüphanesi | |
dc.date.accessioned | 2023-01-23T12:55:00Z | |
dc.date.available | 2023-01-23T12:55:00Z | |
dc.date.issued | 0000 | |
dc.description | Hüseyin İnan tarafından bağışlanmıştır. | |
dc.description.abstract | İnan'ın okuduğu Yüksek Mühendis Mektebi yıllarında öğrenciler için tertiplenen askerliğe hazırlık talimleri ve kampları yaygın bir uygulama olmuştur. İnan'ın hem Adana Lisesi'nden, hem de Yüksek Mühendis Mektebi'nden arkadaşı olan Prof. Dr. Bedri Karafakıoğlu, Jale İnan'a yazdığı 06.06.1969 tarihli bir mektubunda (bu mektup için bkz. "Gelen mektuplar") İnan ile Pendik ve Davutpaşa kışlalarında kamp arkadaşlığı yaptıklarını belirtiyor. Aynı zamanda İnan'ın 07.10.1937 tarihli "Yüksek Askerî Ehliyetname"si de mevcuttur (bkz. "Yüksek Askerî Ehliyetname"). Buradaki fotoğraflardan birinin üzerinde Pendik yazmakla birlikte, diğer fotoğrafların neresi olduğu belli değil. Karafakıoğlu'nun sözünü ettiği kamplardan olabilir. Küçük fotoğraflarda İnan, gömlek üzerine süveteriyle görülmektedir. Büyük fotoğraftarda ise ilk fotoğrafta sol en alt sıradan üçüncü kişinin hemen üstünde gülümsüyor. İkinci fotoğrafta ise masanın solunda üçüncü sırada. | |
dc.identifier.uri | http://hdl.handle.net/11527/20731 | |
dc.language.iso | tr | |
dc.sdg.type | none | |
dc.subject | fotoğraflar | |
dc.subject | photographs | |
dc.subject | Bedri Karafakıoğlu | |
dc.subject | kamplar | |
dc.subject | camps | |
dc.subject | School of Higher Engineering | |
dc.subject | Yüksek Mühendis Mektebi | |
dc.title | Askerî kamptan fotoğraflar | |
dc.type | Image | |
dspace.entity.type |