Approach To Social Semiotic And Music Structure Of The Protest Songs In South Korea: Through The Anthem Of The Political Movement, "marching For Our Beloved"

thumbnail.default.alt
Tarih
2019
Yazarlar
Park, Soo Kyung
Süreli Yayın başlığı
Süreli Yayın ISSN
Cilt Başlığı
Yayınevi
Institute of Social Sciences
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Özet
Since the late 20th century, protest songs have been the icon for the political and social protest movement in South Korea. The protest songs have worked as a multi-functional communication tool to bring attention to political protests in South Korea. The songs as the icon – like a national flag or a mascot – reinforce the communal identity of people, and they support to convey the nonverbal message which expresses the emotion, thought, and desire for encouraging people to participate in the protest. Furthermore, a role and a value of the protest songs have been modified as the social and political circumstances changed since the 1970s. The protest songs in South Korea were considered as an index for the political and social protest uprising. The songs in the 1970s and the 1980s were not only used as the rebellious force against the dictatorships but also as the informative force, which signified the social and cultural meaning as the nonverbal communicative force. The songs represented the ideology, thought, emotion, and identity of people through musical features such as rhythm, melody, and others. Moreover, the social circumstance and daily life in the late 20th century were embodied through the musical elements of the protest songs. Therefore, society and people's everyday life are able to be described and analyzed through the sonic lens of the songs. The protest songs signify the various social meanings and values through musical language.
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana, müzik çeşitli dini fikirleri, sosyal anlamı ve kültürel kimliği temsil etmek için kullanılmıştır. Dahası, müzik ulusal kimliği ve ideolojileri geliştirmek için bir iletişim aracı olarak kabul edilmiştir. Fransız bir yazar olan Victor Hugo'nun sözleriyle, (1864) "müzik söylenemeyen ve sessiz olamayacağımız konuları ifade eder" (p. 91). Sözsüz iletişim aracı olarak müzik, kelimelerle tanımlanamayan ve eylemlerle ifade edilemeyenleri gösteren bir duyguyu, sosyal ve kültürel bir anlamı ve düşünceyi ifade eder. Başka bir deyişle, müzik yerine göre insanların duygu, düşünce, kimlik veya sosyal anlamını temsil eder. Christopher Small (1998) "müzik bir şey değil, bir etkinliktir, insanların yaptığı bir şeydir" (p. 12). Müzik sadece bir sanat formu değildir, aynı zamanda insanların iletişim ve sosyal araç olarak ne düşündüğünü, tartıştığını ve ne istediğini gösteren politik ve sosyal aktivitelerdir. Müzik, insanların dil yoluyla tam olarak ifade edilemeyen duygu, düşünce, kimlik ve sosyal anlamlarını temsil eder. Müziğin, özellikle popüler şarkıların rolü, 20. yüzyılın ikinci yarısından bu yana Güney Kore toplumunda çeşitli işlevler için çalışmak üzere güçlü bir medya olarak değiştirildi. 1970'lerde ve 1980'lerde popüler müziğin önemli rollerinden biri sosyal ve politik ayaklanmalar için protesto aracı olmasıydı. Bazı popüler şarkıcılar umutlarını ve düşüncelerini müzikle ifade ettiler. Bu dönemde, çok sayıda popüler şarkıcı akustik gitar ile performans sergiledi ve bu, gençlerin gitar ile şarkı söylemekten zevk almasına sebep oldu.
Açıklama
Thesis (M.A) -- İstanbul Technical University, Institute of Social Sciences, 2019
Tez (Yüksek Lisans) -- İstanbul Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2019
Anahtar kelimeler
Ethnomusicology, Populer music, Protest music, Political music, Etnomüzikoloji, Popüler müzik, Protest müzik, Siyasi müzik
Alıntı