Amerika Seyahati
Bu koleksiyon için kalıcı URI
Gözat
Konu "brochures" ile Amerika Seyahati'a göz atma
Sayfa başına sonuç
Sıralama Seçenekleri
-
ÖgeMustafa İnan'ın Amerika seyahati( 1958-11-09) İnan, Mustafa ; Mustafa İnan Kütüphanesiİnan, American Government’ın daveti ile 09.11.1958 - 07.01.1959 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret ediyor. 60 gün olarak planlanan bu ziyaret The Department of State tarafından sağlanan United States Government Grant bursu ile finanse edilmektedir. Seyahat davetinin amacı, İnan’ın ülkelerindeki bilim insanları ile tanışması, çalışmalar ile ilgili gözlemlerde bulunması ve aynı zamanda ülkeleri hakkında daha iyi bir görüş elde etmesini sağlamak olarak açıklanmaktadır. İnan’ın kendi el yazısı ile notlar da aldığı bu çok özel ve kapsamlı dosya, yine bizzat İnan tarafından tertiplenmiştir. Dosya içinde resmî yazışmalar, haritalar, kartpostallar, kartvizitler, fotoğraflar, kupürler, seyahat programları, broşürler, haritalar ve efemera niteliğinde, bazılarını kendi kesip yapıştırdığı çok sayıda belge yer almaktadır. İnan’ın gezdiği gördüğü şehirlerden, üniversitelerden, araştırma kurumlarından, fabrikalardan, dükkanlardan, hatta gittiği gece kulüplerinden edindiği bu birçok belge, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri tarihine de küçük bir not niteliğindedir. İnan’ın özel önem vererek tertiplediği dosyadaki belgeler, A4 boyutundaki kağıtlara yapıştırılmış ve bazılarına kendi el yazısı ile notlar da iliştirmiştir. Dosyanın bütünlüğünü bozmamak ve aynı zamanda, yapıştırılan belgelerin zarar görmesini engellemek adına, mümkün olmadığı durumlarda yapıştırılan kısımlar sayısallaştırılma işlemine tabi tutulmamış, yalnızca ön yüzleri sayısallaştırılmıştır. İnan yine bu seyahatine ilişkin olarak bir günlük de tutmuştur. Seyahati süresince deneyimlediklerini aktardığı bu günlük için Bkz. "Amerika yolculuğuna ait notlar"