Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11527/11786
Title: Depremde Hasar Gören Bir Betonarme Binada Uygun Güçlendirme Perdesi Yerinin Araştırılması
Other Titles: An Investigation For An Appropriate Location Of A Reinforced Shear Walls In A Structural Building Damaged At Earthquake
Authors: Celep, Zekai
Selçuk, Tolga
Yapı Mühendisliği
Structural Engineering
Keywords: Perde Duvar
Güçlendirme
Deprem
Shear wall
Reinforcement
Earthquake
Publisher: Fen Bilimleri Enstitüsü
Instıtute of Science and Technology
Abstract: Bu çalışmada perde duvarların yapısal tasarımlarının genel kuralları kullanılarak depremde hasar gören bir betonarme binada güçlendirme perdesinin uygun yerleşim yeri araştırılmıştır. Uygulama olarak depremde hasar görmüş 6 katlı bir binada perde duvarların değişik yerleşim yerleri için uygun bir yapı analizi programı ile çözümler üretilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda, perde duvarların simetrik olması, yapılarda en az 3 perde duvar kullanılması, izdüşümlerinin tek noktada kesişmemesi ve simetrik olma koşulu ile mümkün olduğu kadar binanın dış kenarlarında yerleştirilmesinin uygun olacağı görülmüştür.
An investigation for an appropriate location of a reinforced shear walls in a structural building damaged at earhquake was studied. For the best torsinal resistance, as many of the walls as possible should be located at the periphery of the building. The walls on each side may be individual cantilevers or they may be coupled to each other. The more gravity load can be routed to the foundations via a structural wall, the less will be the demand for the flexural renforcement in that wall and the more readily can foundations be provided to absorb the overturning moments generated in that wall.
Description: Tez (Yüksek Lisans) -- İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 2001
Thesis (M.Sc.) -- İstanbul Technical University, Institute of Science and Technology, 2001
URI: http://hdl.handle.net/11527/11786
Appears in Collections:Yapı Mühendisliği Lisansüstü Programı - Yüksek Lisans

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
997.pdf2.97 MBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.